Strona główna Archiwum Sprzęt Galeria zdjęć Ruch amatorski Redakcja
 

nr 3/99 (14)

Wydarzenia


"SZLAGIER WERNERA"

WERNER SCHLAGER (AUSTRIA)
Ur. 28.09.1972 r.
Klub: SVS Niederöstereich
Mistrz Austrii: od 1994 do 1999 r.
Największe sukcesy:
Mistrzostwa Świata 1999 w
Eindhoven - brązowy medal
Puchar Świata 1999 w Xiaolan - II miejsce.

  Kiedy 22.10.1995 r. podczas Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Cetniewie Lucjan Błaszczyk przegrał w finale z mało znanym 23 letnim Wernerem Schlagerem nie obyło się bez krytyki naszego zawodnika, szczególnie przez krajowe media. Do dziś jest to jedyny tytuł międzynarodowego mistrza kraju, jaki zdobył Schlager. Jak sam stwierdził, był to ważny moment w jego karierze. Od tego turnieju 27 letni dziś Austriak z dnia na dzień gra coraz lepiej.


Najważniejszy podpis w karierze Wernera Schlagera po ćwierćfinałowym pojedynku Mistrzostw Świata w Eindhoven.
Za moment znalazł się w objęciach rodziny i ekipy austriackiej. Foto: J.K.

  Werner Schlager urodził się w 1972 r. w Wiener Neustadt. Swoje pierwsze ping - pongowe kroki stawiał w wieku siedmiu lat wraz ze starszym o trzy lata bratem Haraldem w klubie UKJ St. Anton. Rodzice Wernera uprawiali tenis stołowy raczej amatorsko. Mama Riki była jednak mistrzynią miasta w deblu i grze mieszanej a ojciec Rudolf grał w trzecioligowym klubie o nazwie Allround. Niedługo po rozpoczęciu treningów Werner wygrał ogólnoaustriacki turniej dla dzieci do lat 10 pod nazwą "Mini - Unterstufe". Przed 16 rokiem życia nie miał motywacji do ciężkich i monotonnych treningów. Uważano go raczej za trudną i ciężką osobowość niechętną do systematycznej pracy, zarówno w szkole średniej (której nie ukończył) jak i za zielonym stołem. W nowym klubie Wiener Neustadt (20 km od Wiednia) był jednak uważany za duży talent. W 1987 r. zdobył wraz Karlem Jindrakiem, po roku wspólnego grania, brązowy medal w ME kadetów w Atenach i dwa lata później w Luxemburgu w kategorii juniorów medal srebrny. Brak właściwego zaangażowania w treningi martwił nie tylko rodziców Wernera. Gdy miał 18 lat udało się trenerowi Svobodzie przekonać go do solidnych i regularnych treningów. W 1992 r. zdobył specjalną pozycję w austriackiej armii, zostając "sportowcem żołnierzem". Wstąpił do HSNS ( Heeressport - und Nahkampfschule) - szkoły wojskowej austriackiej Bundeswehry w Wiedniu. Wstąpił tam również Karl Jindrak. Schlager nie miał obowiązków militarnych i żył jak profesjonalista. Znaczącym wydarzeniem, motywującym do solidniejszej pracy było zwycięstwo w 1993 r. w meczu Superligi nad aktualnym wtedy mistrzem świata Jean - Phillippem Gatienem. "Zwycięstwo nad mistrzem świata w wieku 20 lat utwierdziło mnie w przekonaniu, że wszystko jest przede mną otwarte" - stwierdził w jednym z wywiadów. W 1994 roku został najlepszym singlistą Euroligi. Tuż przed Olimpiadą w Seulu Austriacki Związek pod wodzą prezesa Weinmanna zaczął stawiać na starszych zawodników chińskiego pochodzenia: Ding Yi i Qian Qianli. Zaczęło dochodzić do napięć między nimi a Austriakami młodszego pokolenia. "Dla Chińczyków byliśmy wtedy za słabi. Ding Yi stwierdził nawet, że mogę jedynie nosić mu torbę"- wspomina Schlager. Sytuacja zmieniła się od mistrzostw Austrii w 1995 r. gdy Werner Schlager w półfinale pokonał Qian Qianli a w finale Ding Yi. Na Olimpiadzie w Atlancie nie odniósł sukcesów. Zakończył swój udział w kwalifikacjach grupowych. Nie załamał się i po olimpiadzie zdobywa dwa tytuły Międzynarodowego Mistrza Australii: w singlu i deblu. Pomimo wielu zwycięstw w deblu wciąż marzył o sukcesach indywidualnych.

Do Mistrzostw Świata w Eindhoven największe sukcesy Werner Schlager osiągał w deblu wraz z Karlem Jindrakiem. Są jednym z najsilniejszych debli świata. Foto: T.S.
"Trudno mi będzie powtórzyć twoje sukcesy, ale przez najbliższe kilka lat będę do tego dążył" - wydaje się mówić Werner Schlager do Jana - Ove Waldnera na podium ostatnich Mistrzostw Świata. Foto: T.K.

  W światowym rankingu pojawił się w maju 1991 r. Nie starał się występować w Bundeslidze, co pozwoliło mu grać w większej ilości międzynarodowych turniejów i zdobywać punkty do rankingu światowego. Początkowo skupiał się na rozgrywkach w Europie Środkowej w Austrii, Czechach, Słowacji, Węgrach. Wynikało to m.in. z polityki Związku, bazującej na współpracy w regionie. Największy awans Schlagera w światowym rankingu nastąpił po starcie w cyklu imprez ITTF Pro Tour, w których aktywnie uczestniczył. W 1998 r. startował aż w 10 turniejach. W imprezach tych docierał jedynie do ćwierćfinałów (Malezja, Chiny, Jugosławia). Najdalej, bo aż do półfinału, zaszedł w English Open w 1999 r. Pomimo że Werner Schlager nie miał do ostatnich mistrzostw świata wielkich sukcesów to może pochwalić się zwycięstwami z wieloma zawodnikami z czołówki światowego rankingu, m.in. Chińczykami: Ding Songiem, Kong Linghuiem, Ma Linem, Yan Senem, a także Peterem Franzem, Jeanem Philiphem Gatienem, Johnnym Huangiem, Jörgiem Rosskopfem, Jeanem Michelem Saivem, Patrickiem Chilą. Podczas ostatnich Mistrzostw Świata w Eindhoven zaskoczył cały świat tenisa stołowego, awansując do pierwszej czwórki turnieju będąc rozstawionym z numerem 15. Przedstawiciele Austriackiego Związku głośno mówili w Holandii, że ich zawodnicy mają wystarczający potencjał by zdobyć medal. Myśleli głównie o deblu Karl Jindrak i Werner Schlager. Można było to zobaczyć w ćwierćfinałowym pojedynku tej pary z rozstawionymi z nr 1 Chińczykami Liu Guoliang/Kong Linghui. Austriacy prowadząc 2:0 przegrali piątego seta do 23, mając kilka piłek meczowych.
  Jak to się stało, że Werner Schlager zrobił w ostatnim czasie tak duży postęp. Jak sam mówi oprócz licznych startów bardzo dużo dały mu wspólne treningi tuż przed mistrzostwami świata na zgrupowaniu z Zoranem Primoracem i Vladimirem Samsonovem, w których uczestniczyli też reprezentanci Polski.

Trener- koordynator austriackiego Związku Fritz Svoboda (foto niżej) był od początku jednym z tych, którzy wierzyli w talent Wernera. Potrafił w trudnych chwilach umotywować go do pracy. Ostatnie sukcesy Schlagera związane są osobą węgierskiego trenera Ferenca Karsai.

  Werner Schlager gra ofensywny i agresywny atak topspinem z obu stron, doskonale serwuje i dobrze odbiera serwis. Po wspaniałym sukcesie podczas ostatnich Mistrzostw Świata dotarł aż do finału Pucharu Świata w Xiaolan w Chinach, gdzie po raz pierwszy pokonał Szwedów: Jorgena Perssona i Jana Ove Waldnera. Zwycięstwa te świadczą o dużych możliwościach Schlagera.Dziś w klubie SVS Niederostereich, który z powodzeniem występuje w European Champions League gra wraz z aktualnym mistrzem świata Liu Guoliangiem. W ostatnim czasie zdecydowanie uległa poprawie jego strona psychiczna, walczy do ostatniej piłki, nawet przy bardzo niekorzystnym dla siebie wyniku. Werner Schlager jest prawdziwym fanatykiem tenisa stołowego. W ubiegłym roku trenował nawet w dniu swego ślubu. Jego umiejętności rosną z dnia na dzień i nikt nie wie, kiedy on sam przestanie się rozwijać. Jak mówi trener Fritz Svoboda - "Werner jest chaotycznym i nieobliczalnym artystą i w tym jest jego siła. Gdy zawodnik gra monotonnie i stale tak samo staje się wtedy łatwym celem dla przeciwników".

Serwis jest jednym z pewniejszych elementów w grze Wernera Schlagera.

           JK
 
  copyright © Modest sp z o.o.